top of page
Chustonoszenie Piła\

Kolejnym ważnym elementem jest fakt, iż chusta powinna siÄ™gać tylko do karku dziecka, ewentualnie do uszka, przy mniejszych dzieciach. Na plecach noszÄ…cego chusta winna ukÅ‚adać siÄ™ gÅ‚adko, a caÅ‚a jej reszta lÄ…duje pod pupÄ… dziecka, tworzÄ…c „majteczki”. Zabieg ten jest niczym innym jak po prostu uÅ‚ożeniem chusty pod pupÄ™ dziecka, poÅ‚y bezwzglÄ™dnie wiążemy na plecach noszÄ…cego – nie pod pupa dziecka.

Mianowicie do wiÄ…zania tego bÄ™dziemy potrzebować dÅ‚uższej w swych rozmiarach chusty. Jest to wiÄ…zanie, które potrzebuje w swej precyzji przekÅ‚adania warstw materiaÅ‚u z zastosowaniem chust od rozmiaru 4,2 do 5,2 metra (dobranych oczywiÅ›cie pod nasze i maleÅ„stwa rozmiary).

Do tego wiÄ…zania zaleciÅ‚abym chustÄ™ cieÅ„szÄ… w swej gramaturze, z uwagi na fakt, iż jest to wiÄ…zanie w którym najtrudniej dociÄ…gajÄ… siÄ™ poÅ‚y materiaÅ‚u. MateriaÅ‚ chusty biegnie z przodu, potem krzyżuje siÄ™ na plecach, aby znów wrócić do przodu. CzÄ™sto zdarza siÄ™, że nie wiemy za którÄ… krawÄ™dź mamy ciÄ…gnąć, co powoduje czÄ™sto duże luzy przy karku dziecka. NoszÄ…cy czÄ™sto nie jest w stanie tego skorygować.Ponadto, i w sumie co ważniejsze materiaÅ‚ chusty krzyżuje siÄ™ pod pupÄ… dziecka, a potem pod jego nogami. Takie uÅ‚ożenie chusty „rozkÅ‚ada” nóżki maleÅ„stwa na boki (im grubsza chusta tym silniejsze skutki tego dziaÅ‚ania). Czym wiÄ™ksze odwiedzenie nóżek malucha – tym bardziej prostujemy krÄ™gosÅ‚upa malucha, a co za tym idzie możemy doprowadzić do pionizacji malucha, którego mięśnie nie sÄ… jeszcze na to gotowe.  I na to wÅ‚aÅ›nie należy bezwzglÄ™dnie zwrócić uwagÄ™ podczas wiÄ…zania kieszonki. Należy bardzo skrupulatnie w tym wiÄ…zaniu zwrócić uwagÄ™ na pozycjÄ™ malucha o której mowa tutaj: https://olaprzybylska21.wixsite.com/bliskomamypila/kiedy-chusta-a-kiedy-nosidlo

"Kieszonka" w pigułce

Kieszonka jest jednym z podstawowych wiązań chusty długiej. Jest to jedno z najpopularniejszych wiązań chusty długiej tuż obok kangura (o wiązaniu kangura znajdziecie informacje tutaj: https://olaprzybylska21.wixsite.com/bliskomamypila/kopia-kangur-w-pigulce ).

W teorii wiÄ…zanie można zastosować już od urodzenia (z wyÅ‚Ä…czeniem dzieci przedwczeÅ›nie urodzonych, oraz z wagÄ… poniżej 3,00 kg). OsobiÅ›cie ukierunkowujÄ™ jednak rodziców chcÄ…cych wiÄ…zać takie maleÅ„stwo, na wiÄ…zanie kangura, który może okazać dla nich wiÄ…zaniem odpowiedniejszym. W praktyce nie oznacza to jednak, że nie da siÄ™ w wiÄ…zanie to zawiÄ…zać noworodka, niemniej jednak kilka istotnych szczegóÅ‚ów w tym wiÄ…zaniu, które ukierunkowaÅ‚y mnie, aby wiÄ…zania tego nie stosować na noworodkach.

Zatem rozłożymy zalety i wady tego wiązania na czynniki pierwsze 😉

Należy pamiÄ™tać przy tym, iż chusta w kieszonce ukÅ‚ada siÄ™ pionowo, w plecaku prostym, kangurze czy chuÅ›cie kóÅ‚kowej chusta ukÅ‚ada siÄ™ w literkÄ™ „U” zatem nieuniknione jest „rozchodzenie” siÄ™ nóżek na zewnÄ…trz – tworzÄ…c wiÄ™ksze odwiedzenie, na które w tym wiÄ…zaniu podwójnie należy zwrócić uwagÄ™. CzÄ™sto na forach chustowych spotkać można siÄ™ ze stwierdzeniem , iż maluch winien być uÅ‚ożony w „pozycji na żabkÄ™”. Nic bardziej mylnego, to wÅ‚aÅ›nie szerokie odwiedzenie nóżek malucha doprowadza do pionizacji, a majÄ…c w rÄ™kach chustÄ™ w zamyÅ›le mam niepionizowanie mojego malucha.  

PamiÄ™tajcie jednak, że w kieszonce nigdy nie uzyskamy takiego odwiedzenia nóg dziecka i takiego zaokrÄ…glonego krÄ™gosÅ‚upa jak w przypadku kangurka czy plecaka prostego. Weryfikuje to wÅ‚aÅ›nie uÅ‚ożenie chusty, jej przebieg.

Chustonoszenie Piła\
Chustonoszenie Piła\

​

Plusem kieszonki jest symetryczne uÅ‚ożenie dziecka. Należy jednak pamiÄ™tać, aby nie rozkÅ‚adać warstw materiaÅ‚u biegnÄ…cych bokami wzdÅ‚uż dziecka - na niego, kiedy np. Å›pi. CzÄ™sto spotkać siÄ™ można z wytÅ‚umaczeniem, że przy Å›piÄ…cym maluchu da mu to dodatkowÄ… stabilizacjÄ™. Nic bardziej mylnego. RozkÅ‚adajÄ…c jednÄ… z póÅ‚ na dziecku tracimy wÅ‚aÅ›nie stabilizacjÄ™, uzyskujÄ…c czÄ™sto tym zabiegiem uÅ‚ożenie dziecka w asymetrii. Za swobodny sen naszego malucha, oraz podtrzymanie jego gÅ‚ówki odopowiada prawidÅ‚owo dociÄ…gniÄ™te wiÄ…zanie, w tym krawÄ™dź górna chusty.

​

Jeżeli chodzi o komfort noszÄ…cego – zdania sÄ… podzielone. Jednym wygodniejszym bÄ™dzie wiÄ…zanie kangura – innym kieszonki. Należy jednak pamiÄ™tać, że o tyle o ile w kangurze caÅ‚y ciężar malucha przenosimy na barki noszÄ…cego, o tyle w kieszonce, ciężar malucha rozÅ‚ożony jest na barki oraz krÄ™gosÅ‚up noszÄ…cego, dlatego noszÄ…cy wiÄ™ksze dzieci czasem narzekajÄ… na ból krÄ™gosÅ‚upa.
Tak czy owak w obu wiÄ…zaniach możemy sobie pozwolić na przywilej „wolnych Å‚apek” 😉

​

bottom of page