top of page

"Bejbowy rozwojowy wyÅ›cig szczurów"

Chustonoszenie Piła

OdkÄ…d przyszedÅ‚ na Å›wiat pierwszy z moich synów, mam nieodparte wrażenie, że wokoÅ‚o nieÅ›wiadomych caÅ‚ej sytuacji dzieci najzwyczajniej w Å›wiecie mamy do czynienia z „bejbowym rozwojowym wyÅ›cigiem szczurów”…

​

I dlatego wÅ‚aÅ›nie chciaÅ‚abym rozwiać Wasze wÄ…tpliwoÅ›ci w zakresie wyprzedzania pewnych faktów z rozwoju niemowlÄ™cia... a pomoże nam w tym peÅ‚na pasji i ogromnej wiedzy mgr Monika MÅ‚oda z BabyFizjo – Terapeuta NDT-Bobath. Jest absolwentkÄ… studiów magisterskich Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Od kilku lat zajmuje siÄ™ rozwojem oraz rehabilitacjÄ… noworodków, niemowlÄ…t i dzieci. Oprócz rehabilitacji dzieci zajmuje siÄ™ również integracjÄ… sensorycznÄ… i doradcÄ… noszenia dzieci w chustach i nosidÅ‚ach miÄ™kkich.

Czasem sÅ‚uchajÄ…c przeÅ›cigajÄ…cych siÄ™ mam, ”że moje dziecko majÄ…c tydzieÅ„ trzymaÅ‚o samodzielnie gÅ‚ówkÄ™, a moje majÄ…c 4 miesiÄ…ce siedziaÅ‚o, a jeszcze inne jak miaÅ‚o 6 miesiÄ™cy to chodziÅ‚o – a Twoje jeszcze nie!!!???” czasem mam chęć z przekory odpowiedzieć, że moje majÄ…c 4 miesiÄ…ce dziecko recytowaÅ‚o wiersze Tuwima…

 

MajÄ…c dwójkÄ™ synów jestem w stanie zauważyć jak różnie rozwijajÄ… siÄ™ tak blisko poÅ‚Ä…czone ze sobÄ… genami dzieci. Jeden wczeÅ›niej siadaÅ‚, drugi raczkowaÅ‚, i nie widzÄ™ nic zÅ‚ego w tym że moje 14 miesiÄ™czne dziecko jeszcze nie umiaÅ‚o samodzielnie chodzić. Jeżeli każda z tych czynnoÅ›ci rozpoczyna siÄ™ nawet w górnych granicach normy, to dlaczego nie mam tego uznawać jako NATURALNE I NORMALNE???

​

Teraz kiedy każdy z moich synów biega jak oszalaÅ‚y, a ja z czystym sumieniem mogÄ™ stwierdzić, że patrzyÅ‚am jak każdy z moich synów rozwija siÄ™ wÅ‚asnym tempem nie ingerujÄ…c w to co naturalne i zdrowe dla mych dzieci, a przecież tak naprawdÄ™ nikt już nie pamiÄ™ta czy zaczÄ™li chodzić majÄ…c 11 czy 15 miesiÄ™cy…

 

Tak, to prawda nie zawsze jest to Å‚atwe… w szczególnoÅ›ci, kiedy wchodzisz do domu… a tam maluch podparty poduszkami, bo „przecież już powinien siedzieć” a tego nie robi…

 

Ledwo nie pozbieraÅ‚am siÄ™ jeszcze po doÅ›wiadczeniach porodowych, nie ogarnęłam z nowÄ… sytuacjÄ…, a tu sÅ‚yszÄ™…. Twój maluch jeszcze gÅ‚ówki nie trzyma?? – ukÅ‚adaj go na plecach i podciÄ…gaj za rÄ…czki do góry. IdÄ…c dalszym etapem rozwoju sÅ‚yszÄ™, że już powinien samodzielnie siedzieć, a nie zamierza, wiec „ukÅ‚adaj go w pozycji siedzÄ…cej, a najlepiej podeprzyj poduszkami, żeby siÄ™ nie wywracaÅ‚”… Jakie konsekwencje niesie za sobÄ… takie dziaÅ‚anie?

​

„Konsekwencje sÄ… olbrzymie i prÄ™dzej czy później siÄ™ ujawniÄ…. Nigdy nie sadzamy dziecka w sposób bierny czyli w krzeseÅ‚kach, na kolanach oraz nie podpieramy poduszkami, żeby dobrze nasz maluch siÄ™ prezentowaÅ‚.  Jeżeli dziecko bÄ™dzie gotowe to samo usiÄ…dzie. Najczęściej z pozycji czworaczej albo z pozycji amfibii. Dlatego Wasze dziecko bÄ™dzie siadać wtedy kiedy osiÄ…gnie najpierw te umiejÄ™tnoÅ›ci.

Drodzy rodzice zapamiÄ™tajcie kilka zasad… Po pierwsze - nie podpieramy dziecka poduszkami żeby siedziaÅ‚o. Po drugie, nie wolno trzymajÄ…c dziecko za rÄ…czki ciÄ…gnąć je do pozycji siedzÄ…cej (to jest tylko forma badania i nie jest to ćwiczenie do wzmacniania brzucha !). I po trzecie, nie sadzamy dziecka na swoich kolanach opierajÄ…c jego plecy o swój brzuch i w krzeseÅ‚kach. Rodzice czÄ™sto tÅ‚umaczÄ… sadzanie dziecka na nogach tym, że ono to lubi bo siÄ™ uspokaja i obserwuje otoczenie. Tak, to prawda dziecko uwielbia pozycje wyższe i pozycja siedzÄ…ca jest dla niego bardzo atrakcyjna, ale możemy wyrzÄ…dzić mu wiele szkody jeżeli bÄ™dziemy sadzać je za wczeÅ›nie, ponieważ jego ukÅ‚ad mięśniowo-kostno-stawowy nie bÄ™dzie gotowy.”

​

I tak przecież mój póÅ‚roczny – ciekawy Å›wiata maluch „chciaÅ‚by już chodzić”, wiÄ™c sprezentujemy Ci chodzik, żeby byÅ‚ zadowolony …… A jak już chodzik mu siÄ™ znudzi, a przecież zbliżamy siÄ™ do pierwszych urodzin, to „chwyć za rÄ™ce swojego szkraba i maszeruj z nim, bo przecież już powinien samodzielnie chodzić, wiÄ™c trzeba go tego nauczyć”...

​

„Chodzik to zÅ‚y pomysÅ‚, żeby wspierać naukÄ™ chodzenia. W chodziku czÄ™sto nieprawidÅ‚owo ukÅ‚adajÄ… siÄ™ stopy, stawy biodrowe i kolanowe dzieci podczas zabawy. Dziecko, gdy korzysta z chodzika (a jego ciaÅ‚o nie jest gotowe) nie uczy siÄ™ balansować ciaÅ‚em; bezpiecznego przemieszczania siÄ™; utrzymywania równowagi, ponieważ wiÄ™kszość ciężaru ciaÅ‚a spoczywa bezpoÅ›rednio na miednicy i biodrach. Gdy wykorzystamy do nauki chodzenia np. chodzik albo pchacz, poÅ‚owa mięśni dziecka nie bÄ™dzie zaangażowana w pracÄ™ albo bÄ™dzie, ale w sposób nieprawidÅ‚owy co jest zrozumiaÅ‚e, ponieważ po co mięśnie majÄ… siÄ™ wysilać do pracy jak nie muszÄ….
Co do pchacza, ponieważ pewnie wiÄ™kszość rodziców ta kwestia bardzo interesuje. Kiedy dziecko pcha, czÄ™sto koÅ„czy siÄ™ to tym, że „goni” swój Å›rodek ciężkoÅ›ci, co skutkuje chodzeniem dziecka na palcach i tym sposobem uczy siÄ™ niestety nieprawidÅ‚owego wzorcu chodu, przenoszenia ciężaru ciaÅ‚a i zatrzymywania siÄ™. CzÄ™sto 2/2,5 letnie dzieci trafiajÄ… do lekarza albo fizjoterapeuty, ponieważ rodziców niepokoi to, że czÄ™sto chodzÄ… na palcach a to może być efekt wypracowania sobie od poczÄ…tku nauki stania i chodzenia nieprawidÅ‚owych wzorców ruchowych. OczywiÅ›cie ja nie zabraniam kupowania takich sprzÄ™tów, każdy ma wybór. Ale jeżeli już kupujecie to zwróćcie uwagÄ™, żeby pchacz byÅ‚ ciężki i stabilny, żeby dziecko obciążaÅ‚o caÅ‚e stopy i pchaÅ‚o."

​

A co z prowadzeniem dziecka za rączki, żeby chodziło?

"Jeżeli dziecko samo nie pójdzie to nie jest gotowe. Do umiejÄ™tnoÅ›ci chodzenia dziecko potrzebuje: kontroli gÅ‚owy i tuÅ‚owia; liniowoÅ›ci poszczególnych segmentów ciaÅ‚a; umiejÄ™tnoÅ›ci wydÅ‚użania i skracania stron ciaÅ‚a, oraz przenoszenia ciężaru ciaÅ‚a na stronÄ™ obciążonÄ…; utrzymania równowagi w pozycji stojÄ…cej, siedzÄ…cej oraz leżącej; prawidÅ‚owego obciążenia stóp w staniu; dysocjacji miÄ™dzy obrÄ™czami; kontroli miednicy. Te wszystkie umiejÄ™tnoÅ›ci umożliwiajÄ… dziecku samodzielne chodzenie. W kwestii przyspieszania nauki chodzenia po przez trzymanie dziecka za rÄ…czki i prowadzanie go chcÄ™ zwrócić uwagÄ™, że dziecko w sposób aktywny nie pracuje. Nie angażuje do pracy swój tuÅ‚ów, tylko szuka stabilizacji na obwodzie koÅ„czyn np. poprzez mocne trzymanie rodziców za rÄ™ce. 

Dodam na koniec, że prawidÅ‚owo rozwijajÄ…ce siÄ™ dziecka nie trzeba, a nawet nie można do niczego przyspieszać. Normy czasowe na opanowanie umiejÄ™tnoÅ›ci samodzielnego chodzenia przez dziecko sÄ… szerokie – od 12 do 18 miesiÄ…ca życia, wiÄ™c każde dziecko może prezentować siÄ™ inaczej nawet w tym samym wieku. Wniosek nasuwa siÄ™ jeden nic nie zastÄ…pi niemowlÄ™ciu samodzielnego zdobywania wyższych umiejÄ™tnoÅ›ci ruchowych w których uczestniczy caÅ‚e ciaÅ‚o, które wie najlepiej kiedy jest odpowiednia pora do wstawania i chodzenia.

​

I tak z pozoru minÄ…Å‚ spokojny pierwszy rok życia naszego malucha, który niczego nieÅ›wiadomy uczestniczyć ma w „bejowym rozwojowym wyÅ›cigu szczurów”, ale i po co, kiedy można ze zdrowym rozsÄ…dkiem patrzeć na to jak nasze szkraby rozwijajÄ… siÄ™ wÅ‚asnym tempem zgodnie z naturÄ… i ku naszej uciesze;)

​

"PodsumowujÄ…c Rozwój dziecka to nie wyÅ›cig. Rodziców czÄ™sto niepokoi, gdy dziecko nie osiÄ…ga jakiejÅ› umiejÄ™tnoÅ›ci (np. obrotów, czworakowania, siadania) w okreÅ›lonym czasie, który jest przewidziany w danym przedziale miesiÄ™cznym dziecka. Ale trzeba pamiÄ™tać, że jest to tzw. wiek Å›redni czyli poÅ‚owa dzieci osiÄ…gnie w danym czasie danÄ… umiejÄ™tność, a druga poÅ‚owa zrobi to wczeÅ›niej albo później. Dlatego nie Å›pieszcie siÄ™ drodzy rodzice z „biernym” wspieraniem rozwoju swojego dziecka. Bawcie siÄ™ z nimi w sposób aktywny, wykorzystujcie swoje caÅ‚e ciaÅ‚o do zabawy np. bawcie siÄ™ z dzieckiem w pozycji czworaczej  (dziecko przyjmuje pozycjÄ™ czworaczÄ… na jednym z naszych ud). I tu nie ma „biernego” stymulowania rozwoju tylko „aktywne”, czyli dziecko ciÄ…gle jest w ruchu (przenosi ciężar ciaÅ‚a, utrzymuje równowagÄ™, balansuje) i jego reakcje sÄ… zależne od ruchów naszego ciaÅ‚a."

​

​

bottom of page