

Doradca Clau Wi noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich
Certyfikowany Instruktor Masażu Shantala
Blisko Mamy Piła
"Dupowpadka" - fakty i mity


Czym jest "dupowpadka" i czy tak naprawdę jest niezbędna przy wiązaniu malucha?
Często krążąc po forach chustowych natknąć się można na rady dotyczące zrobienia „większej dupowpadki”.
Uwagi te skierowane są głównie ku rodzicom, którzy właśnie podejmują pierwsze próby wiązania w chustę swojego malucha, a podczas tych prób materiał spod pupy dziecka ucieka ku górze...
Pierwsza radę którą słyszą…. „za mała dupowpadka”….
Czym jest tak naprawdę przysłowiowa „dupowpadka” ????
Jest ona niczym innym jak nadaniem dużego zgięcia stawu kolanowego, tak aby pupa dziecka mogła wpaść bardziej w chustę. Nie ma to nic wspólnego z prawidłową pozycją dziecka w chuście!!!! Dziecko w chuście ułożone z tzw. „dupowpadką” nie tylko wisi na dołach podkolanowych, co prowadzić może do ucisku w tych miejscach, oraz obniżenia krążenia kończyn dolnych dziecka, ale i wymusza ułożenie noworodka w literkę „O”, co prowadzi do ciążenia głowy w kierunku mostka. A to z kolei skutkować może problemami z oddychaniem. Dodatkowo zewnętrzna strona stopy malucha opierać się będzie na rodzicu, a nie jak powinna prawidłowo - być zwrócona na zewnątrz.
Ułożenie takie nie tylko jest dalekie od prawidłowej pozycji ułożenia dziecka w chuście, o której pisałam tutaj: https://olaprzybylska21.wixsite.com/bliskomamypila/kiedy-chusta-a-kiedy-nosidlo , ale zaznaczę, że dziecię nie pozostaje w żadnej aktywności mięśniowej, co w moim odczuciu jest wręcz niebezpieczne dla malucha.
Podsumowując nie zalecam takich technik wiązania malucha ani większego ani tym bardziej noworodka. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące techniki wiązania polecam skontaktowanie się z doradcą - on podpowie Ci jak ułożyć nie tylko malucha w prawidłowej pozycji, ale i wyjaśni na czym polegają te "subtelne" różnice w ułożeniu malucha.
Czasem szczególiki i detale świadczą o prawidłowej pozycji maleństwa w chuście, a to właśnie ta „szmata” w naszych rękach ma być narzędziem do zdrowego noszenia.