top of page

Rola dotyku w prawidłowym rozwoju dziecka,
a masaż Shantala

Chustonoszenie Piła

„Dotyk, głaskanie i masaż, tym karmi się dziecko. Są równie ważne, co substancje mineralne, witaminy czy białka, wyrażają bowiem miłość.”
 

Frédérick Leboyer, „Birth without Violence”

Prawidłowy rozwój psychiczny, w tym m in. emocjonalność czy koncentracja wpływa bezpośrednio również na rozwój ruchowy. Jest to coś w rodzaju transakcji wiązanej – a związek ten będzie zatem przyczynowo – skutkowym zwany psychomotoryką

W prawidłowym rozwoju tej sfery bardzo duże znaczenie ma zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka związanych z poczuciem bezpieczeństwa i bliskości, a tu jednym podstawowym narzędziem w komunikacji pomiędzy nami okazuje się być właśnie dotyk.

W dobie dzisiejszych czasów rodzice jeszcze w oczekiwaniu na swojego malucha często zaopatrują się w różnego rodzaju gadżety, które miały stać się „niezbędne” przy codziennej opiece i pielęgnacji. Okazuje się jednak, że natura stworzyła nas idealnie, bez precedensu – stawiając na podstawowe formy komunikacji z dzieckiem, często bez zbędnych przedmiotów, gadżetów, które okazują się nie zastąpić tego co z natury wypływa… okazać się może, że wózek, łóżeczko, czy szumiący miś staje się dodatkowym elementem wystawowym naszego domu, a my zastanawiamy się dlaczego nasze dziecko nie korzysta z tych „dobrodziejstw”.

Od wielu lat prowadzi się badania, które dowodzą, że rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny dziecka w dużej mierze jest uzależniony od wczesnych doznań dotykowych. Tylko liczne, pozytywne doświadczenia dotykowe pozwalają dziecku wykształcić możliwości rozpoznawania  dotyku.

Często wykonując podstawowe czynności pielęgnacyjne nie zastanawiamy się jakie tak naprawdę znaczenie ma dotyk w procesie rozwojowym mojego dziecka. To właśnie receptory czuciowe dziecka tak szybko dają mu sygnał  - w jakim humorze jesteśmy i jakie nastawienie do niego samego i otoczenia mamy w danym momencie.  Zaobserwować możemy to np. kiedy w zdenerwowaniu mama karmi malucha (starając się czynić to w sposób mimo wszystko delikatny, bez gwałtownych ruchów) – on sam zdenerwowany odzwierciedla uczucia karmicielki. I tak uczuciami nakręcani wzajemnie – wpadają w spiralę przekazywanych uczyć. Takich sytuacji można mnożyć i jest jedynie niezbitym dowodem na to jak idealnie natura stworzyła tego małego człowieka, który w naszym mniemaniu jest „tabula rasą”. 

Poprzez  dostarczanie  bodźców  dotykowych kształtuje się u małego dziecka schemat ciała (somatognozja). Pod tym pojęciem należy rozumieć zarówno zdolność czucia ciała, odczuwania poszczególnych jego części oraz czucie bycia w przestrzeni i wykonywanych ruchów.  Wpływa  to  również  na  napięcie  mięśniowe i  koordynację.  O  wielkim  znaczeniu  schematu  ciała pisał Paul Schilder, który podkreślał, że jest on ściśle powiązany z tonusem mięśniowym, postawą i wrażeniami dotykowymi. Wykazuje on, że posiadanie wyobrażenia swego ciała jest potrzebne do wykonania każdego ruchu .

 

Shantala – skąd wywodzi się się ta technika masażu i co może nam zaoferować?

Rzecz działa się w Kalkucie (Indie). Tam właśnie na ulicy siedziała sobie kobieta mająca sparaliżowane nogi a masująca swe dziecię. Robiła to z miłością, spokojem i prostotą. Na owa kobietę natknął się Frederick Leboyer francuski położnik, fotograf i pisarz. Przypadkowe spotkanie okazało się początkiem rozpowszechnienia tradycyjnego indyjskiego masażu na skalę światową. Zainspirowany Leboyer w 1976 roku napisał książkę „Shantala. Un art traditionnel: le massage des enfants” (Shantala. Tradycyjna sztuka. Masaż dzieci).

Sztuka masażu Shantala jest bardzo prosta, nie jest on rodzajem masażu rehabilitacyjnego, zatem wykonywać go może każdy rodzic, a systematyczność jego wykonywania lepiej zaspokoi potrzebę kontaktu oraz dotyku naszego dziecka, umocni więź emocjonalną między nami, a tym samym zwiększy poczucie bezpieczeństwa dziecka.

 

Do zalet tego masażu zaliczyć możemy nie tylko uspokojenie czy wyciszenie malucha co w efekcie pomagać będzie w uregulowaniu snu malucha, ale i korzystnie wpływać będzie on na krążenie oraz stan skóry dziecka.

 

Często niedocenianym atutem jest tu poprawa naturalnej odporności dziecka, co jest skutkiem pobudzenia układu limfatycznego, a niemowlętom mającym kolki może pomóc w oddawaniu gazów i trawieniu.

 

Wprowadzając masaż jako codzienny „rytuał” nie tylko dawać będziesz maluchowi sygnał, że dziać właśnie się będzie to czego oczekiwać będzie zbliżając się „ku nocy”, ale i pamiętaj,  że są to Wasze wspólne chwile, które znacząco mogą wpływać na budowanie relacji pomiędzy Wami, relacji którą budujemy długotrwałym procesem – nie jednorazowym incydentem.

Budowanie więzi z maluchem jest czymś naturalnym…. bez względu na to na jakiej płaszczyźnie budować owe będziemy - mniejsze lub większe zawsze pomiędzy nami zaciśniać się będą.

tel. 661-107-356
email: olaprzybylska21@wp.pl

Blisko Mamy Piła

  • Facebook Clean Grey
bottom of page