

Doradca Clau Wi noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich
Certyfikowany Instruktor Masażu Shantala
Blisko Mamy Piła


Często słyszy się o pierwszym „psiaczku”. Są to chusty w pasy, które posiadają różne krawędzie, co może okazać się przydatne przy nauce motania.
Nie jest to jednak wymagane. Pamiętajmy, że przy wyborze chusty musimy kierować się również swoimi upodobaniami. Jeżeli nie podobają się nam „pasiaczki”, a chusta żakardowa z jakimś konkretnym wzorem… dlaczego właśnie takiej nie kupić????
W końcu to Ty będziesz w niej nosić… i MUSISZ czuć się w niej dobrze. To troszkę jak z wyborem nowej sukienki czy garnituru ;)
Jaki typ chusty wybrać? Kółkowa czy długa? A może obie?
Chusta kółkowa motana jest na jedno ramię, więc obciąża nas jednostronnie. Są to motania bardzo szybkie. Z tej też przyczyny zalecana jest na krótkie wyjścia typu zakupy, wyjście z psem, etc.
Chusta długa natomiast rozkłada ciężar na oba ramiona, co daje noszącemu większe poczucie komfortu podczas dłuższego noszenia. Sposobów motania chusty długiej jest wiele, dlatego każdy może znaleźć wiązania odpowiednie dla siebie i swojego dziecka.
Jak dobrać rozmiar chusty?
W większości producenci zamieszczają tabele rozmiarowe na swoich stronach. Ogólnie długość chusty zależna jest od postury noszącego oraz rodzaju wiązania. Zdaję sobie sprawę, że na początku nie wiemy, jakie wiązanie będzie dla nas najwygodniejsze dlatego z reguły kupujemy chustę, z której możemy zamotać wszystkie rodzaje wiązań.
Uogólniając aby zamotać każde z podstawowych wiązań, pozostawiając dłuższe, bądź krótsze ogony przy chuście długiej:
Dla Pań noszących:
-
rozm. 36 – chusta długości 4,2m,
-
rozm. 38-42 – chusta długości 4,6 m,
-
rozm. 44 i powyżej – chusta długości 5,2m
Dla Panów noszących:
-
rozm. 48-50 – chusta długości 4,6 m,
-
rozm. 52-56 – chusta długości 5,2 m,
-
rozm. 58 i powyżej – chusta długości 5,6m;
Zatem chusty tkane posiadają odpowiednie sploty:
prosty, skośno – krzyżowy, jodełkowy, diagonalny, wafelkowy, etc.
Ważnym jest tu alby unikać chusty tkanej splotem prostym, co nie oznacza jednak że chustą tą nie da się zamotać dziecka.
Dlaczego – są tzw. pościelówki. Ich cena jest nieco niższa, ale niestety nie dają komfortu podczas ważnego zdarzenia podczas motania jakim jest „dociąganie”, co może zniechęcić już na starcie. Nie są one także tak wytrzymałe jak pozostałe wymienione wyżej.



Jak wybrać pierwszą chustę?
Chusty dzielimy na tkane i elastyczne. Tkane dodatkowo na długie i kółkowe.
Chusta elastyczna… moim zdaniem nie wystarcza
na długo, ponadto „sprężynuje”, co często daje luzy
w wiązaniu… przy czym nie trudno w złą pozycję dzidziusia. Zajmę się dlatego wyborem chusty tkanej…
Gramatura.
Czym ona jest i jaką rolę odgrywa w chustach?
Mianowicie czym wyższa gramatura chusty tym jest ona grubsza, tzn. tym bardziej komfortowo będzie nosić cięższe dzieci.
Co wcale nie znaczy że dla noworodka musimy myśleć o zakupie chusty z wysoką gramaturą….bo na dłużej wystarczy.
Im grubsza chusta, tym ciężej się dociąga, dlatego do nauki i noworodziów preferowana gramatura 190 do ok. 240 g/m2. Czym dzieci starsze i cięższe tym z reguły gramatura chusty wyższa.
Bawełna czy domieszki innych włókien?
Na początek preferowane są chusty 100% bawełniane, lub z domieszką bambusa lub jedwabiu.
Z reguły domieszki w chustach wpływają ja komfort noszenia cięższych dzieci, np. len, czy konopie, ale nie tylko. Np. wełenka merynos sprawia, że chusta jest niesamowicie milusia niczym puchaty kocyczek,
a jedwab że chusta staje się mięciutka i cieniutka.
Nowa czy używana?
Ceny chust nowych i używanych kształtują się na podobnym poziomie – dlaczego?
Chusty nowe potrzebują z reguły „łamania” czyli sposobów na „zmiękczenie” chusty. Czym bardziej mięciutka tym lepiej się dociąga i współpracuje z nami.
Zatem w przypadku chust… używana jest chustą bardziej pożądaną, co nie znaczy że nie ma chust, których „nie trzeba łamać” i są super mięciutkie już od nowości.
Natomiast chusty już długo i intensywnie używane ulegają najzwyczajniej zużyciu i w pewnym momencie nie współpracują z nami tak jak powinny.
Zatem udanych wyborów pierwszych "szmatek" ;)