top of page

Kiedy chusta, a kiedy nosidło?

Chustonoszenie Piła

Często pierwsze z zadawanych pytań:
Od kiedy mogę nosić dziecko w chuście,
od kiedy w nosidle? Na czym polega zasadnicza różnica  pomiędzy jednym
a drugim???

Zasadnicza jest tu POZYCJA UŁOŻENIA MALUCHA w jednym i drugim...

 

Mianowicie to właśnie ze względu na pozycję malucha w chuście mogę go zacząć nosić już od samego urodzenia, a nawet maluchy urodzone przedwcześnie.

W tym drugim przypadku wskazana minimalna waga to ok. 2500 g. 

Więc o pozycji dziecka w chuście:
Nosząc malucha w chuście nie pionizuję go, dlaczego? Ważnym jest tu PZO, czyli pozycja zgięciowo - odwiedzeniowa. Jest to pozycja dotyczącą ułożenia miednicy oraz stawu biodrowego dziecka. Zgięcie stawu biodrowego w PZO to kąt 110 stopni (zgięte kolano ułożone jest powyżej linii biodra), natomiast odwiedzenie, czyli rozchylenie kolan w strony zewnętrzne daje w odniesieniu do płaszczyzny ciała kąt ok. 60 - max. 90 stopni (łącznie obie kończyny).

Przy takiej PZO miednica dziecka zostaje podwinięta. Mówimy w tym przypadku o tyłopochyleniu miednicy, która nadaje zaokrąglone plecki (kifozę całkowitą) i sprawia, że dziecko nie jest pionizowane.

Kręgosłup malucha nie jest prosty, a głowa nie daje ucisku na kręgosłup. W pozycji tej główka dziecka opierać się będzie swobodnie na klatce piersiowej rodzica.

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, aby stópki zachowały rotację zewnętrzną, tzn. aby paluszki były skierowane na zewnątrz.

Należy jednak pamiętać, aby utrzymać taka pozycję malucha, chusta winna być starannie „dociągnięta”, ażeby pomiędzy dzieckiem – chustą, a rodzicem, nie występowały luzy materiałów, które mogą zachwiać tę pozycję.​

Kiedy zaczynamy przygodę z nosidłem???

Odpowiednim momentem do przygodę z nosidłem jest moment, kiedy dziecko nabierze zdolności samodzielnego siadania.

Dlaczego tak ważny jest tu moment samodzielnego siadania?

W nosidle najzwyczajniej w świecie dziecko siedzi, czyli jest pionizowane. O pionizowaniu mówimy, kiedy główka dziecka uciska na kręgosłup, przez co kręgosłup prostuje się.

W nosidłach pozycja POZ o której mowa wcześniej, różni się od pozycji w chuście – odwiedzenie, czyli rozchylenie kolan jest znacznie większe (kąt >90%)

Tu zaznaczę, że piszę wyłącznie o nosidłach, które zapewniają dziecku podparcie stawu biodrowego, oraz jest wykonane są materiałów miękkich!

I to właśnie ze względu na pionizowanie dziecka nie winniśmy wcześniej dziecka nosić w nosidłach.

Nieprzygotowane mięśnie dziecka do siadania - nadmiernie obciążamy, co może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu naszych pociech, a tego przecież nie chcemy. I nawet wkładki dla niemowląt w nosidłach nie zapewnią braku pionizacji malucha, a dodatkowo nie nadają stabilizacji malucha.

Nośmy świadomie i dla zdrowia !

bottom of page